Vojna na Ukrajine – pomoc Katolíckej cirkvi (inštrukcie)

Slovenská katolícka charita (SKCH) Ukrajine pomáha od začiatku konfliktu v roku 2014. Teraz vyhlásila celoslovenskú zbierku Pomôžme ľuďom na Ukrajine!

Prostriedky zo zbierky použije na akútnu pomoc ľuďom v oblasti konfliktu, stravu, ubytovanie a zabezpečenie základných potrieb. Slovenská charita pri realizácii pomoci na mieste spolupracuje aj s ukrajinskou charitou a lokálnou Caritas Donetsk. Do zbierky môžete prispieť on-line na stránke: charita.darujme.sk/ukrajina 

alebo prevodom na číslo účtu zbierky SK93 1100 0000 0029 4546 3097, variabilný symbol 380.


Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi

ACN vyhlásila zbierku na okamžitú pomoc Ukrajine. Pápežská nadácia pôsobiaca vo viacerých krajinách prisľúbila Ukrajine okamžitú pomoc vo výške 1 milión eur, do tejto zbierky sa môžu zapojiť aj Slováci.

Finančná pomoc bude využitá výlučne na pomoc priamo v ukrajinských regiónoch. „Kostoly a farnosti sú pripravené na prívaly utečencov. Kňazi, rehoľníci aj laici prešli kurzami prvej pomoci, aby mohli pomáhať zraneným. Cirkev v krajine sa na situáciu pripravovala už týždne, hoci dúfala v mierové riešenie,“ uvádza nadácia.

Z finančnej pomoci sa nakúpi jedlo, voda, zdravotnícky materiál a zabezpečí úkryt pre ľudí, ktorí utekajú pred vojnou.

Svoj príspevok môžete poslať online na darovacej stránke alebo prevodom na číslo účtu zbierky SK09 0900 0000 0051 2133 9396, 

do poznámky uveďte „Pomoc Ukrajine“.

Katolícka cirkev spustila registráciu na ubytovanie pre Ukrajincov

Bratislava 26. februára (TASR) – Konferencia biskupov Slovenska (KBS) v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou (SKCH) a Maltézskou pomocou Slovensko spustila registráciu, prostredníctvom ktorej budú charitatívni pracovníci koordinovať ubytovacie kapacity pre utečencov z Ukrajiny. 

„Registrácia je k dispozícii na https://www.tkkbs.sk/registraciaubytovania,“ 

píše sa na webe tlačovej kancelárie KBS. Katolícka cirkev na Slovensku deklaruje ochotu pomôcť Ukrajincom utekajúcim pred vojnou. „Ak máte možnosť poskytnúť ubytovanie utečencom, dajte nám o nej vedieť, aby sme pomoc mohli koordinovať,“ vyzýva cirkev verejnosť.

Ubytovanie žien a detí z Ukrajiny.

Prosíme kňazov, aby inštruovali ochotných ľudí poskytnúť ubytovanie pre utečencov z Ukrajiny nasmerovaním na registračnú stránku, ktorú zriadila KBS v spolupráci s SKCH a Maltézskou pomocou Slovensko. „Registrácia je k dispozícii na: https://www.tkkbs.sk/registraciaubytovania„.

Potravinová pomoc pre utečencov – zbierka potravín a hygienických potrieb.

Potravinovú zbierku a zbierku ošatenia a hygienických potrieb pre utečencov je možné odovzdať na verejných miestach, ktoré otvorili mestá a obce.

V prípade, že takéto miesto nie je, je možné aby darcovia svoju pomoc odovzdali na kontaktné miesta, ktoré vytvorili dobrovoľníci a charitatívne organizácie na území našej diecézy podľa uvedených kontaktov:

– Zvolen: 0907 048 936 p. Peratová;  0951 372 903 p. Kravecová   Charita Zvolen

Zoznam adresnej pomoci:

Trvanlivé potraviny

Konzervy s mäsom, rybami, paštéty, strukoviny, instantné polievky, džemy, káva, čaj, cukor, med, soľ, cestoviny, omáčky na cestoviny.

Potreby pre deti

detské príkrmy – sušené materské mlieko, detská výživa, krupica, kaše, papuče pre deti, pyžamá, kočíky.

Hygienické potreby

toaletný papier, dámske hygienické pomôcky (vložky, tampóny), plienky (všetky veľkosti), vlhčené vreckovky, jednorazové holiace strojčeky, pena na holenie, šampóny a sprchovacie gély, pracie prostriedky, prostriedky na umývanie riadu, dezinfekcia, papierové kuchynské utierky, odpadové vrecia (malé aj veľké) a jednorázový riad vrátane tanierov/tácok.

Iné potreby

Teplé deky, spacie vaky, lekárničky a zdravotnícky materiál na potrebu prvej pomoci, papierové kuchynské utierky, odpadové vrecia (malé aj veľké) a jednorazový riad vrátane tanierov/tácok, dámske pyžama, papuče pre ženy a tepláky.

Hlavným koordinátorom potravinovej pomoci za Banskobystrickú diecézu je Mgr. Radoslav Bujdoš, riaditeľ diecéznej charity. Kontaktovať ho môžete na telefónom čísle: 0904 481 981.

Finančná pomoc

Finančnú pomoc utečencom, ktorí sú a budú umiestnení na území našej diecézy je možné poskytnúť na účet BÚ: IBAN: SK5309000000000303486538, VS: 3802022. 

Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na spoluúčasť nákladov spojených s ubytovaním.