OBNOVA PRÍCESTNÉHO KRÍŽA PRED SIELNICOU

OBNOVA PRÍCESTNÉHO KRÍŽA PRED SIELNICOU. Na osadenie pôvodného prícestného dreveného kríža východne od zastavenej časti obce si už nikto nepamätá. Ani nemôže, pravdepodobne ho postavili v roku 1928. V tom čase sielnický chotár nepretínala rýchlostná cesta Zvolen-Banská Bystrica a nestál ani nadjazd v súčasnosti umožňujúci prejazd ponad R1 na trase Sielnica-Sliač. Popred kríž viedla iba rovná prašná cesta do niekdajších Hájnik (Sliač), ktorú lemovali obrábané polia.

    Pod drevený kríž s plechovým korpusom – výjavom ukrižovaného Krista – sa za desaťročia podpísal zub času. Drevo od zeme odhnilo, spráchnivelo a aj dážď urobil svoje. Korpus tiež nepôsobil dôstojným dojmom, preto ho bolo lepšie odstrániť, čo sa aj pred pár rokmi stalo. V poslednom čase i okolie kríža zarastalo náletovými drevinami, spoza ktorých sa kríž v období vegetácie úplne stratil z dohľadu.

    Vďaka myšlienke a iniciatíve Petra Šetku obnoviť prícestný kríž a revitalizovať jeho okolie, miesto od januára tohto roka nabralo druhý dych. Najskôr sa odstránili náletové dreviny a vyzbierali smeti. Bolo ich požehnane: dlažba, kočík, poťahy, sklo, linoleum, klinový remeň, kefa, injekčná striekačka, silonová ponožka, betón, kraťasy, polystyrén, igelit, plastové kvety, zdvihák, plastové a sklené fľaše a poháre, plechovice, plech, peňaženka, zvyšky občianskeho preukazu, topánky, pneumatiky, bubon z práčky, koberec, dáždnik, asfalt, hrniec. Odvoz zeleného a komunálneho odpadu zabezpečila Obec Sielnica.

    Následne sa členitý terén zrovnal vďaka dovozu zeminy a terénnym úpravám. Pôvodný kríž sa odstránil a na jeho mieste sa 24. septembra 2022 zabetónovala oceľová pätka, ktorú vyhotovil Jozef Hiadlovský. Dubové drevo na nový kríž daroval Jozef Juraško. Kríž s rozmermi 2,5×4,6m vyrástol pod rukami Samuela Kmeťa. Finančné náklady spojené s obnovou prícestného kríža a okolia uhradila Farnosť Sielnica.

    Úctyhodná hmotnosť kríža niekoľko sto kilogramov zamestnala 11 chlapov, pomáhajúcich v sobotu 8. októbra 2022 pri jeho dovoze a osadení na určenom mieste. Patrili medzi nich Peter Šetka, Samuel Kmeť, Peter Kmeť, Róbert Kmeť, František Lukáč, Ján Kozárik, Ivan Valigurský, Przemyslaw Gabriel Wypijewski, Mário Romaňák; Daniel Kmeť, Michal Várošík, Peter Šetka ml.

    Významným dielom sa na realizácii podieľal Ľudovít Kartík. Bager zapožičal Michal Messerschmidt.

    Som rád, že sa pekné dielo, odkazujúce na vieru našich predkov, ale aj na nich samých, podarilo. A to vďaka Petrovi Šetkovi a Samuelovi Kmeťovi, ktorí stáli pri jeho zrode a realizácii od začiatku do konca.